Vianoce význam

Vianoce – pekná tradícia, alebo hlbší význam?

Santa Klaus, Dedo Mráz, Mikuláš, čerti, anjeli, Ježiško, vianočný stromček, sobie záprahy, kapor, klobásy, koledy a darčeky… Nestrácaš sa už niekedy vo všetkých tých vianočných zvykoch a dekoráciách? A sú tieto sviatky len o pekných tradíciách, alebo sa za nimi skrýva niečo viac? Aký majú Vianoce význam?

Vianoce a Ježiš

Slovenská pošta už ponúka deťom na výber, či napíšu svoje želania Ježiškovi alebo Santovi. Zdá sa, že konkurencia silnie, no väčšina Slovákov si ešte stále spája Vianoce s narodením Ježiša, resp. Ježiška. Pod jagavým stromčekom sa občas objaví aj malý betlehem, počuť vianočné koledy a mnohí by radi aj tento rok zašli na „polnočnú“– či už z hlbokého presvedčenia, alebo len kvôli atmosfére.

Čaro Vianoc

Vianoce majú na rozdiel od iných sviatkov stále svoje čaro. Väčšina z nás sa ich stále snaží oslavovať a pripomínať si hodnoty, ktoré si s nimi spájame. Pokoj, láska, čas s rodinou, snaha urobiť druhým radosť – to všetko nám ide počas Vianoc trochu lepšie ako inokedy. Zrazu sa nám podarí na chvíľu spomaliť, byť spolu, mať sa radi. Aj keď nám to zväčša vydrží len jeden večer, je to pekné. To všetko sú krásne, (nielen) kresťanské hodnoty.

Podstatný rozdiel v tom, ako vnímame Vianoce a ich význam, však vyplýva z toho, ako presne chápeme vianočný príbeh. Je to historka, ktorá sa nás netýka? Dojímavá vianočná rozprávka? Alebo realita?

Príbeh Vianoc

Dnes máme viac dôkazov než kedykoľvek predtým, že Ježiš naozaj existoval. Máloktorý život starovekého človeka je tak detailne zdokumentovaný ako práve Ježišov.

Napriek tomu často necháme po Vianociach Ježiška v jasličkách a ideme zase riešiť všetky tie naše „dospelácke“ problémy. Je to veľká škoda, pretože Ježiš tiež vyrástol a riešil dospelácke problémy. A má k nim čo povedať aj v dnešnej dobe. Málokto toho zažil toľko, čo on: bolesť, sklamanie, zradu najbližších, krutú smrť. Napriek tomu bol pre ľudí okolo seba poslom lásky a nádeje. Začítaj sa do príbehov, ktoré ti ho pomôžu lepšie spoznať

Ježišovo učenie bolo revolučné, no na rozdiel od revolucionárov nikdy nenabádal ľudí k násiliu. Možno práve preto ho jeho posolstvo prežilo o 2000 rokov a stále oslavujeme jeho narodenie! Nech si o kresťanstve myslíš čokoľvek, poznať Ježišov príbeh a inšpirovať sa ním stojí určite za to. Veríme, že keď s ním nadviažeš bližší vzťah, nadobudnú tvoje Vianoce význam ako nikdy predtým.