Vianoce význam

Vianoce – pekná tradícia, alebo hlbší význam?

Ježiško, Santa Klaus, Mikuláš, čerti, anjeli,  vianočný stromček, sobie záprahy, kapor, klobásy, koledy a darčeky… Priznajme si, že niekedy môže byť ťažké udržať krok s všetkými týmito vianočnými zvykmi a dekoráciami. Ale čo ak sa za tým všetkým skrýva viac než len pekná tradícia? Pozrime sa na to, aký je vlastne význam Vianoc.

Vianoce a Ježiš

Slovenská pošta už ponúka deťom na výber, či napíšu svoje želania Ježiškovi alebo Santovi. Zdá sa, že konkurencia silnie, no väčšina Slovákov si ešte stále spája Vianoce s narodením Ježiša, alebo takzvaného „Ježiška“ pred 2000 rokmi. Pod jagavým stromčekom sa občas objaví aj malý „betlehem“, počuť vianočné koledy a mnohí by radi aj tento rok zašli na „polnočnú“– či už z hlbokého presvedčenia, alebo len kvôli atmosfére.

Čaro Vianoc

Vianoce majú v porovnaní s inými sviatkami stále jedinečné čaro. Väčšina z nás sa ich stále snaží oslavovať a pripomínať si hodnoty, ktoré si s nimi spájame. Pokoj, láska, čas s rodinou, snaha urobiť druhým radosť – to všetko nám ide počas Vianoc trochu lepšie ako inokedy. Zrazu sa nám darí na chvíľu spomaliť, byť spolu, mať sa radi. Aj keď nám to zväčša vydrží len jeden večer, je to pekné. Tieto hodnoty sú krásne a nie sú viazané len na kresťanskú tradíciu.

Podstatný rozdiel v tom, ako vnímame Vianoce a ich význam, však vyplýva z toho, ako presne chápeme vianočný príbeh. Je to historka, ktorá sa nás netýka? Dojímavá vianočná rozprávka? Alebo je to realita?

História Vianoc

Dnes máme viac dôkazov než kedykoľvek predtým, že Ježiš naozaj existovalPresný dátum narodenia Ježiša Krista nie je známy. Tradície a historické informácie naznačujú, že sa narodil medzi rokmi 4 pred n. l. a 6 po n. l. v Betleheme. Tradične sa jeho narodenie slávi 25. decembra, nie je to však presný historický dátum narodenia Ježiša.

V tom čase jednoducho nebolo zvykom zaznamenávať takéto dátumy, keďže za dôležité sa pokladalo, čo daný človek vykonal, a nie to, kedy prišiel na svet. Historici sa tešia veľkému množstvu detailných záznamov o živote a pôsobení Ježiša Krista – nie veľa historických postáv z tej doby má tak detailne zdokumentovaný život ako práve on. 

Ježiš dnes

Keď Vianoce skončia, väčšinou necháme Ježiška v jasličkách a vrátime sa k našim „dospeláckym“ problémom. Je to veľká škoda, pretože Ježiš tiež vyrástol a riešil dospelácke problémy. A má k nim čo povedať aj v dnešnej dobe. Málokto toho zažil toľko, čo on: bolesť, sklamanie, zradu najbližších, krutú smrť. Napriek tomu bol pre ľudí okolo seba poslom lásky a nádeje. Začítaj sa do príbehov, ktoré ti ho pomôžu lepšie spoznať

Ježišovo učenie bolo revolučné, no na rozdiel od revolucionárov nikdy nenabádal ľudí k násiliu. Možno práve preto jeho posolstvo prežilo 2000 rokov a jeho narodeniny oslavujeme dodnes! Bez ohľadu na to, čo si myslíš o kresťanstve, spoznaj Ježišov príbeh a inšpiruj sa ním. Veríme, že keď s ním nadviažeš bližší vzťah, nadobudnú tvoje Vianoce význam ako nikdy predtým.