Sexuálna morálka

Ako si nastaviť hranice v sexe?

Otázka: „Ako si nastaviť hranice v sexe? Čo je a čo nie je normálne? A aké sú nejaké morálne či Božie hodnoty pri sexualite?“

Naša odpoveď:

Väčšina ľudí dnes rieši svoju sexuálnu aktivitu podľa svojich osobných noriem pre morálne hodnoty. Samozrejme, je to fér, lebo na jednej strane je sex osobnou zodpovednosťou a musí sa riešiť osobne. Na druhej strane, sex zvyčajne zahŕňa dve osoby, takže nie je len vecou týkajúcou sa našich osobných hraníc a noriem, však?

Niektorí hovoria, že sex je v poriadku, ak toho druhého milujeme. Iní by dodali, že je dovolený, ak už ide o vážny vzťah. Naopak, veľa ľudí tvrdí, že ani vážny vzťah, ani samotná láska nie sú nevyhnutné. Úplne vraj stačí, ak sa s niekým miluješ len tak, kvôli zábave a vzrušeniu.

Aké sú tvoje hranice?

Čoraz viac ľudí si myslí, že nik nemá právo hovoriť o nejakých sexuálnych hraniciach a normách a radi by to uzavreli tvrdením, že sex je dovolený hocijako a s hocikým. Čo si myslíš ty? Je v poriadku mať pomer:

 • Na prvom rande?
 • Po štyroch mesiacoch chodenia?
 • S opačným pohlavím?
 • S rovnakým pohlavím?
 • V skupine?
 • S rodičom či súrodencom?
 • S 15-ročným tínedžerom?
 • S 10-ročným dieťaťom?
 • S človekom pod vplyvom alkoholu alebo drog?
 • S niekým, kto má pohlavnú chorobu a nepovie ti o nej?
 • S niekým proti jeho/jej vôli?
 • S mŕtvolou?
 • S niekým, kto má manželského partnera (a nie si to ty)?
 • S niekým, kto síce má manželského partnera, ale už plánuje rozvod?

Ako vidíš, môže to byť dosť nejasné. Naozaj sa dá riadiť heslom sex hocijako a s hocikým je v poriadku? Mnohí z nás by chceli postaviť latku niekam do stredu: „Mám svoje zásady. Myslím si, že x,y a z sú zvrátenosti. V ostatných ale nevidím nič zlé.“

Vo všetkej úprimnosti, všetci sme do istej miery sebeckí v stanovovaní si kritérií pri sexe. Koľkí z nás určujú svoje sexuálne normy na základe toho, čo je najlepšie pre toho druhého? Hm?

Existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo sa riadiť Božími normami. Po prvé, Bohu záleží ako na nás, tak aj na tej druhej osobe. Po druhé, jeho múdrosť a láska k nám sú neprekonateľné.

Čo teda hovorí Boh o sexe?

1. Sex je jednou z prvých tém, ktoré sa na úplnom začiatku Biblie objavujú. Boh stvoril sex tak, aby prinášal radosť mužovi aj žene. Mal byť prejavom trvalého spojenia medzi nimi, kedy sa za z nich dvoch stáva „jedno telo“. Žiadna iná osoba mimo tohto vzťahu by doň nemala zasahovať ani sa pokúšať rozbiť ho.

2. V niekoľkých oblastiach Boh hovorí sexu nie: incest, sex so zvieratami, sex mimo manželského zväzku a sex s osobou, ktorá je v manželstve s niekým iným.

Sexuálne hriechy však nepatria k jediným hriechom, ku ktorým sa Boh vyjadruje. Napríklad, v Biblii sa na jednom mieste píše, aby sme sa vyhýbali smilstvu, nečistote, chlipnosti, zlej žiadostivosti a lakomstvu, hnevu, rozhorčeniu, zlobe, rúhaniu, necudným rečiam…“1 Boh hovorí, že hrešia všetci. Jeho túžbou však je, aby sme nedovolili nemravnostiam, nečistote, žiadostivosti, zúrivosti a podobným veciam ovládať náš život. Súhlasíš s nim?

Boh nás mení

Boh túži vstúpiť do nášho života a žiť s nami v blízkom vzťahu. Do nášho života chce natrvalo vniesť lásku, radosť, pokoj, trpezlivosť, miernosť, dobrotu a sebaovládanie.2 Keď s ním vstúpime do vzťahu, on začne v našom živote tieto vlastnosti formovať. Nevyžaduje od nás, aby sa z nás stali milujúci, radostní, pokojní, trpezliví a láskaví ľudia. Namiesto toho jeho láska, ktorú začneme prežívať veľmi osobne, nás ovplyvní do takej miery, že budeme schopní iných milovať oveľa hlbšie. Budeme k nim trpezlivejší, budeme sa k nim správať s úctou atď. Vzťah s Bohom je taký vzácny a neobyčajný, že ovplyvní aj naše vzťahy s inými ľuďmi.

Oplatí sa čakať?

Prečítaj si komentár jedného muža (je pravdivý) o tom, akú hodnotu pre neho malo nasledovať Božie usmernenia a hranice v oblasti sexu:

„S mojou manželkou sme pred svadbou spolu randili tri roky a sex sme nemali. Vydržať tak dlho bola tá najťažšia vec, akú som v živote dosiahol. Ako odmenu za naše čakanie sme získali toto:
Ani jeden z nás nestrávil počas nášho dvadsaťročného manželstva ani milisekundu trápením sa myšlienkami, či ten druhý bude schopný udržať sa v blízkosti opačného pohlavia pod kontrolou.
Cestoval som po celom svete – do Malajzie, Číny a Južnej Afriky – a moja žena nemala nikdy obavu, že by som ju podvádzal alebo by som flirtoval so ženami niekde v tanečnom klube.
Ani na okamih sme sa netrápili ohľadom pohlavných chorôb. Prečo?
Lebo sme urobili, čo od nás chcel Boh.
Neľutujeme to.“

Čo mnohých prekvapuje je, že Boh nám nedáva pravidlá na to, aby bol prísny. Chce nás ochrániť pred dôsledkami sexu, ktoré lámu srdce. Pohlavné choroby, neplánované tehotenstvá, návyky, ktoré vedú partnera k otázkam, či mu je ten druhý naozaj verný… Možno preto Boh povedal:

„Varujte sa smilstva! Každý hriech, ktorého sa človek dopustí, je mimo tela. Kto však smilní, hreší proti vlastnému telu.“3