Prečo potrebujem Boha, ak chcem byť šťastný?

Otázka:

Našiel som v živote šťastie. Prečo by som mal odvodzovať pocity naplnenia a šťastia z predstavy nejakej „božskej bytosti“?

Naša odpoveď:

Máš pravdu, spokojnosť v živote môžeme nájsť aj bez toho, aby sme k tomu potrebovali Boha. Mnoho ľudí si užíva finančné zabezpečenie, milujúcu rodinu a život s minimom problémov. Nezáleží však na tom, aký šťastný si teraz, tvoj život by bol s Bohom oveľa plnší. Poznanie Boha zmení VEĽMI veľa. Pozri sa na to takto: jazdiť na trojkolke je zábavné pre dieťa, ale neskôr, keď to dieťa vyrastie a jazdí v Porsche, trojkolka mu bude pripadať dosť nudná. Možno si myslíš, že si už v živote dosiahol všetko, po čom si túžil, ale vezmi si, že to možno hovoríš z pohľadu človeka, ktorý zatiaľ jazdil iba na trojkolke.

Ježiš povedal, že dokáže naplniť naše vnútorné túžby, ktoré nič iné uspokojiť nemôže (Ján 4, 13-14; 6, 35). Dôvodom je, že nie sme len fyzickými bytosťami, ale aj bytosťami duchovnými. Iba Boh dokáže úplne uspokojiť náš duchovný hlad a smäd. Hoci dokážeme byť šťastní aj bez Boha, iba s Bohom v našom živote máme možnosť zažiť skutočnú radosť, naplnenie a pokoj.

Taktiež nám vyvstáva otázka večnosti. Čo ak je náš obmedzený čas tu na zemi časom, kedy prechádzame Božou skúškou? Čo ak to je skúška, v ktorej ide o to, či ho spoznáš, alebo nie? Ak je to tak, ako sa ti v nej darí? Patríš k tým, čo (ako sa píše v prvej kapitole Listu Rimanom) „prekážajú“ poznávaniu Boha? Vidíš znaky jeho existencie všade okolo seba, a predsa nechceš uznať, že je?

Čo sa stane, ak nikdy neprijmeš Boha do svojho života? Ako si sám povedal, aj bez Boha si môžeme užiť pozitívne stránky tohto života. Vedz však, že tým sa to pre teba celé končí, lebo si sa rozhodol Boha odmietnuť. Prijal si dar (svoju existenciu), ale odmietol Darcu.

Čo ak je celý tento svet pre Boha len zahrievacím kolom? Čo ak má pre budúci život tých, čo ho neodmietli, naplánované omnoho kreatívnejšie veci? Čo ak tamten život prevýši tento život omnoho viac, ako prevyšuje jazda v Porsche jazdu trojkolkou? Ak si Boha odmietol, nebudeš tam, aby si to mohol vidieť.