Ako prežiť leto

Ako prežiť leto a (duchovne) nevyschnúť

Priznajme si to: Ak si kresťan, leto môže byť veľkou výzvou pre tvoju vieru a poslušnosť Ježišovi. Prečo? Si ďaleko od prostredia a priateľov, ktorí ti počas uplynulého školského roka pomáhali duchovne rásť, a hrozí, že budeš duchovne vysychať. Nemusí to tak byť! Leto môže byť skvelou príležitosťou na rast vo viere. Tu sú tri základné veci, ktoré ti pomôžu leto dobre využiť, nielen ho prežiť:

1. Biblia

Prioritou číslo 1 počas leta (ale aj inokedy) je spoločenstvo s Bohom. Snaž sa ho spoznávať, milovať a slúžiť mu. Boha nemôžeš dôverne poznať bez toho, aby si poznal jeho slovo. Biblia sýti a občerstvuje tvoju dušu. Aj v lete si preto každý deň vyhraď čas na jej čítanie. 

Áno, v lete to nie je jednoduché. Brigády, cestovanie, babka, dedko, slnko, voda, teplo… – je mnoho faktorov, ktoré v lete úplne nabúrajú návyky, ktoré sme sa počas školského roka snažili vypestovať. Ak nemáš čas alebo energiu sadnúť si k Biblii a čítať si ju, hľadaj iné spôsoby, ako sa sýtiť Božím slovom: pozri si zaujímavé čítacie plány v aplikácii Biblia alebo seriál „Vyvolení‟ (angl. The Chosen) inšpirovaný životom Ježiša. Počas cestovania môžeš počúvať audiobibliu alebo rôzne kresťanské podcasty a podobne. 

Nenechaj sa oklamať nepriateľom, že pár dní vynechať je v pohode. Pán Boh túži po tom, aby ste spolu trávili čas a aby ste sa spolu rozprávali. On ti aj v lete venuje svoju plnú pozornosť… a čaká na tvoju. 

Ak máš trochu viac času, využi voľno, ktoré máš, na hlbšie štúdium. Ak nevieš, ako študovať Bibliu, ak jej nerozumieš a nevieš ju aplikovať, zapíš sa do nášho bezplatného online kurzu Ako čítať Bibliu. Ukážeme ti, ako vyťažiť z jej čítania čo najviac. 

2. Spoločenstvo

Kresťanské spoločenstvo vytvára priestor, kde môžeš tráviť čas s inými veriacimi, duchovne rásť a slúžiť iným. Ani toto však v lete nie je jednoduché. Ak nemôžeš ísť na bohoslužby do „svojho“ kostola, neboj sa navštíviť aj iné kresťanské spoločenstvá. Boh je prítomný všade a počuje tvoje chvály a uctievanie, nech pôjdeš kamkoľvek.  

Naďalej udržiavaj kontakt s priateľmi zo svojho kostola, mládeže či skupinky a ak spolu nemôžete byť osobne, hľadajte kreatívne alternatívy: modlite sa spolu cez telefón, študujte spolu Bibliu cez Zoom, vytvorte si skupinu cez Messenger, kde sa budete zdieľať. 

Ďalší dobrý spôsob, ako môžeš budovať vzťahy s inými veriacimi, sú letné kresťanské hudobné festivaly. CampFest, Lumen, United a pod. sú skvelým miestom pre tvoju vysmädnutú dušu, srdce aj uši. 

3. Sebadisciplína

Disciplína má priamy vplyv na tvoj duchovný rast – rast, ktorý nie je závislý od udalostí alebo okolností. Disciplína je schopnosť riadiť svoj život tak, aby si dosiahol to, čo považuješ za dôležité. Znamená to robiť cieľavedomé rozhodnutia a dobre investovať svoj čas. Ak si vložil svoju vieru a dôveru v Ježiša, Boh ti dal svojho Svätého Ducha – Ducha moci a sebaovládania1. Požiadaj ho, aby v tebe toto ovocie rozvíjal.

Čo by si chcel, aby Boh urobil v tvojom živote toto leto? Je nejaká kresťanská kniha, ktorú chceš už dlhšie prečítať? Nejaká kresťanská misia, kde by si mohol ako dobrovoľník slúžiť tým, čo to potrebujú? Nejaký projekt v domácnosti, ktorý už dlhšie odkladáš? Nejaká zručnosť, ktorú by si si rád osvojil? Možno práve toto leto prišiel ten správny čas! Rozhodni sa, čomu sa budeš venovať, vypracuj si plán a drž sa ho. Povedz áno aktivitám, ktoré ti pomôžu rásť a povedz nie všetkému, čo by ti v tom mohlo brániť. 

Boh ti dal zdroje aj zodpovednosť, aby si sa usiloval duchovne rásť aj počas tohto leta a odolával pokušeniam. Jeho milosť je dostatočná. Dá ti silu na zvládnutie každodenných výziev, spoliehaj sa preto na neho a kráčaj v sile Ducha Svätého.