Šťastie v živote

Môže byť človek šťastný aj bez Boha?

Otázka: „Som šťastný a spokojný aj bez Boha. Prečo by mal môj pocit šťastia a naplnenia v živote závisieť od nejakej božskej bytosti?“ 

Naša odpoveď:

Máš pravdu, šťastie a spokojnosť v živote môžeme nájsť aj bez toho, aby sme k tomu potrebovali Boha. Mnoho ľudí si užíva finančné zabezpečenie, milujúcu rodinu a život s minimom problémov. Či tomu veríš, alebo nie, s Bohom by bol tvoj život ešte šťastnejší.

Poznanie Boha ti môže radikálne zmeniť život k lepšiemu.

Pozri sa na to takto: jazdiť na trojkolke je pre dieťa super, ale keď vyrastie a kúpi si Ferrari, trojkolka mu bude pripadať dosť nudná. Možno si myslíš, že si už v živote dosiahol všetko, po čom si túžil. Nezabudni však, že to možno hovoríš z pohľadu človeka, ktorý zatiaľ jazdil iba na trojkolke.

Ježiš povedal, že dokáže naplniť naše vnútorné túžby, ktoré nič iné uspokojiť nemôže (tu a tu). Dôvodom je, že nie sme len fyzickými bytosťami, ale aj bytosťami duchovnými. Iba Boh dokáže úplne uspokojiť náš duchovný hlad a smäd. Hoci dokážeme zažiť chvíle šťastia aj bez Boha, iba s ním budeme môcť spoznať dokonalú radosť, naplnenie, zmysel a vnútorný pokoj.

Taktiež nám vyvstáva otázka večnosti. Čo ak je náš obmedzený čas tu na zemi rozhodovacím obdobím, počas ktorého si máme vybrať, či Boh prijmeme, alebo odmietneme? Ako si na tom ty? Patríš k tým, o ktorých píše apoštol Pavol v Liste Rimanom tu? Vidíš znaky jeho existencie všade okolo seba, a predsa nechceš uznať, že je?

Čo sa stane, ak sa rozhodneš, že Boha nepotrebuješ? Ako si sám povedal, aj bez Boha si môžeme užiť pozitívne stránky tohto života. Vedz však, že tým sa to pre teba celé končí, lebo si sa rozhodol Boha odmietnuť. Prijal si dar (svoj život), ale si odmietol Darcu.

Čo ak je celý tento svet pre Boha len „zahrievacím kolom“? Čo ak má pre tých, čo ho neodmietnu, v budúcom živote naplánované omnoho lepšie veci? Čo ak ten ďalší život zatieni náš súčasný svet tak, ako jazda vo Ferrari zatieni jazdu na trojkolke? Ak Boha odmietneš, nebudeš tam, aby si to mohol vidieť…