boh neexistuje

Ak Boha nevidíme, neexistuje?

Vyrastal som v klasickej rodine v centre Košíc. Babka sa so mnou sem-tam modlila – bola to moja prvá skúsenosť s kresťanstvom. Rodičia ma však k viere neviedli. Keď som mal okolo desať rokov, s bratom sme sa zhodli na tom, že Boh neexistuje, pretože ho nemôžeme vidieť ani sa ho dotknúť.

Nemal som veľa kamarátov ani koníčkov. Nevedel som, prečo žijem a o čom to tu celé je. Aký-taký zmysel som nachádzal povinnostiach a úlohách, až sa zo mňa stal bifľoš. Zo školy som nosil jednotky, ale celý môj život sa točil okolo učenia. Nezažíval som veľa radosti.

Dostal som sa na cirkevné gymnázium a tam ma hneď v prváku čakala konfirmácia. Naďalej som však žil bez hlbšej viery v Boha či kresťanských zásad.

V lete som sa prihlásil na tábor a tam sa doslova všetko zmenilo. Pochopil som, že, Boh ma miluje, chce pre mňa len to dobré a urobil veľa pre to, aby som mohol prežiť naplnený, dobrý život. Svoju lásku k nám ľuďom dokázal tým, že poslal k nám na zem svojho Syna Ježiša, ktorý sa obetoval za naše hriechy. Ježiš je prostredníkom medzi nami a Bohom – otvára našu cestu k Bohu. Našou úlohou je veriť, že nás zachránil svojou milosťou a ponúka nám večný život ako dar. Pamätám sa, ako som šiel do izby, padol som na kolená a volal som Ježiša, aby vstúpil do môjho života a očistil ma od všetkého zlého, čo som kedy urobil.

Keď som sa po tábore vrátil domov, veci sa začali rýchlo meniť. Zmena v mojom vnútri sa premietla navonok. Bol som spokojnejší, škola už nebola stredobodom môjho života, našiel som si veľa kamarátov. Zapojil som sa medzi mladých veriacich a učil som sa nové veci o Bohu, dokonca som sa začal hovoriť o svojej viere s kamarátmi, ktorí verili, že Boh neexistuje. Pre mňa bol Boh reálny: obracal som sa na neho vo svojich ťažkostiach a dokonca mi pomohol prekonať jednu závislosť, s ktorou som zápasil.

Môj život sa zmenil najmä preto, že som našiel odpovede na otázky, ktoré ma celý život trápili. Prečo som tu na svete? Kto som? Kam smerujem?

Život s Bohom nie je akási barlička na kráčanie uboleným životom, ale dobrodružná cesta, počas ktorej naozaj žijem naplno.