Zdá sa ti, že ťa tvoj partner alebo partnerka nemiluje? Možno len používate rôzne „jazyky lásky“. Zisti, čo sú jazyky lásky, ako funguje emocionálna nádrž, urob si test na jazyky lásky a zlepši svoj vzťah!
Človek by si myslel, že jednoduché „Ľúbim ťa“ je ten najlepší spôsob, ako niekomu vyjadriť svoju lásku. Kým pre mnohých je to skutočne tak, neplatí to pre všetkých.
Nosíš svojej partnerke kvety, pozývaš ju na romantickú večeru, ale ona stále nie je šťastná… Možno by stačilo, keby si jej pomohol preinštalovať počítač alebo postrážiť deti.
Často si neuvedomujeme, akými rôznymi spôsobmi nám môže niekto preukazovať svoju náklonnosť. Podvedome očakávame, že to urobí tým istým spôsobom, ktorým mu preukazujeme lásku my. A keď sa tak nedeje, myslíme si, že nás ten druhý nemiluje.
Čo sú jazyky lásky
Americký párový terapeut Dr. Gary Chapman zistil, že existuje päť rôznych spôsobov, akými ľudia prirodzene prejavujú lásku iným: cez slová uistenia, prijímanie darov, skutky služby, pozornosť alebo fyzický dotyk. Tieto prejavy nazval jazykmi lásky. Ak partneri hovoria rôznymi jazykmi, potreby ani jedného z nich nebudú naplnené.
Predstav si, že Španiel José sa na dovolenke zoznámi so Slovenkou Zuzanou. V prvé dni im postačia zamilované pohľady a žiarivé úsmevy. Ale keby chceli nadviazať dlhodobejší vzťah, musia sa naučiť hovoriť jazykom toho druhého. Podobne je to aj s jazykmi lásky.
Emocionálna nádrž
Podľa Chapmana má každý človek tzv. emocionálnu nádrž, ktorá sa plní každým vnímaným prejavom lásky zo strany nášho partnera. Keď sme čerstvo zamilovaní, naša emocionálna nádrž je takmer konštantne plná. Všímame si maličkosti, ktoré pre nás partner robí, a sami ideme nad rámec toho, čo je pre nás prirodzené. Cítime sa pochopení a milovaní.
Toto obdobie však netrvá dlho. Keď eufória opadne, čoraz menej sa snažíme a sme čoraz prieberčivejší v tom, ako by nám mala naša polovička prejaviť lásku. Túžime po prejavoch, ktorým prirodzene najlepšie rozumieme. Napĺňanie našej emocionálnej nádrže si preto bude vyžadovať zo strany toho druhého oveľa väčšiu snahu.
Keď jazdíme na prázdnu nádrž
Naša citová nádrž sa každým dňom trocha vyprázdňuje, obzvlášť, ak zažívame stres, konflikty a nedorozumenia. Tu sa môžeme dostať do začarovaného kruhu: Keď cítime, že partner naše potreby nenapĺňa, ani nám sa nechce napĺňať tie jeho. Prázdne citové nádrže môžu viesť k hádkam a odcudzeniu, preto musíme nájsť spôsob, ako ich pravidelne dopĺňať.
Jazyky lásky ako kľúč
Stefani Goerlichová, psychoterapeutka z Detroitu, hovorí: „Nech už sú problémy, s ktorými prichádzajú moji klienti, akékoľvek, v 8 prípadoch z 10 majú svoj pôvod v zásadnom nesúlade v tom, ako každý z partnerov prejavuje a prijíma lásku. To, čo pomáha jednému človeku cítiť sa milovaný, často nie je to isté, čo pomáha tomu druhému.“ Klientom preto hovorí o piatich jazykoch lásky a učí ich lepšie komunikovať o svojich potrebách. „Môžeme sa naučiť rozpoznať partnerov jazyk lásky a povedať: ,Aha, kúpila mi darček. To je jej spôsob, ako mi dať najavo, že jej na mne záleží,‘“ hovorí psychoterapeutka.
Sme nekompatibilní?
Ale čo ak vám s partnerom alebo partnerkou vyjdú v teste na jazyky lásky úplne iné výsledky? Znamená to, že sa k sebe nehodíte? Vôbec nie! Ľudia sú nekompatibilní len vtedy, keď nie sú ochotní učiť sa a reagovať na potreby svojho partnera. Tam, kde je ochota prispôsobiť sa, je vždy potenciál pre dlhodobé šťastie.
Inými slovami, aj keby sa José nikdy nenaučil dokonale vysloviť slovo čučoriedka a Zuzana by nikdy dokonale nezvládla španielsku gramatiku, ich vzťah môže rásť a prehlbovať sa. Podstatné je, že sa budú snažiť spoznať a používať jazyk lásky partnera. Vyžaduje to snahu, časový záväzok a prispôsobovanie sa tomu druhému.
Online kurz Päť jazykov lásky
Chapmanovu knihu 5 jazykov lásky sme spracovali do krátkeho, bezplatného online kurzu. Nie je len pre partnerov, ale pre kohokoľvek, kto chce zlepšiť svoje vzťahy: s priateľmi, kolegami, deťmi či rodičmi.