Ako nájsť vnútorný pokoj uprostred búrky

Niekedy to vyzerá, ako keby sa všetko v živote spriahlo proti tomu, aby sme mohli mať pokoj. Vyhodia nás zo skúšky, chytí nás revízor, pohádame sa s partnerom, pokazí sa nám notebook… Je možné, aby si človek uprostred všetkých týchto problémov zachoval vnútorný pokoj?

Odpoveď čiastočne spočíva v tom, ako si tento pokoj predstavujeme. Mnohí ľudia si totiž pod pokojom predstavujú neprítomnosť problémov. Hovoria si, že až sa vyriešia problémy, ktoré ich teraz trápia, budú mať pokoj. Keď sa však objaví na obzore ďalší problém, pokoj je fuč a nevráti sa, kým sa daný problém nevyrieši. Takže táto predstava pokoja síce pre začiatok rozhodne nie je zlá, ale ide o pokoj veľmi krehký, keďže je úplne závislý od okolností.

Existuje však ešte jedna definícia pokoja, ktorá človeku dovoľuje povzniesť sa nad okolnosti a zachovať si vnútorný pokoj, aj keď okolo neho zúri búrka. Je to určité vedomie istoty, že nech sa deje čokoľvek, nakoniec to dopadne dobre, pretože je tu niekto, kto je dokonale spoľahlivý a kto má všetky veci pod kontrolou. Takýto druh pokoja nezávisí od okolností. Naopak, človeku dovoľuje upnúť zrak do diaľky a dohliadnuť až za okolnosti, udržať smer a búrku šťastne prestáť.

Ako môžeme získať takýto pokoj? Tým, že budeme dôverovať tomu jedinému, ktorý presahuje všetky skúšky a zápasy: Ježišovi Kristovi. V Biblii sa píše, že Ježiš ponúka pokoj každému, kto ho bude nasledovať: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení; ja vám dám odpočinúť.“1 Ježiš je Boh, a preto je jediný, kto nám môže tento dar skutočne ponúknuť. Keď sa mu zveríme, dá nám silu, ktorá nám umožní čeliť akejkoľvek situácii.

Ježiš nesľubuje, že život s ním bude ľahký. Dokonca hovorí, že človeka, ktorý ho bude nasledovať, čaká množstvo rôznych skúšok. Tieto starosti nás však nemusia dohnať k zúfalstvu, pretože si môžeme byť istí, že na ne nie sme sami a že nezápasíme nadarmo. Ako hovorí Jakub, autor jednej z biblických kníh: „Bratia moji, majte z toho iba radosť, keď prídu na vás rozličné skúšky, veď viete, že ak sa vaša viera osvedčí, vedie to k vytrvalosti.“2

Svoju vieru môžeš Ježišovi preukázať tým, že ho poprosíš, aby ti pomohol vyriešiť problémy, ktoré ťa trápia. Pokiaľ práve zápasíš s nejakým problémom, môžeš o ňom povedať Ježišovi, poprosiť ho, aby ti pomohol a dal ti potrebnú silu a múdrosť. Boh nemusí nutne zmeniť okolnosti tvojho života, ale môže ti dať vnútorný pokoj a spokojnosť.

Všetky citácie sú z Biblie. [1] Matúš 11, 28; [2] List Jakuba 1, 2-3.